Wersja polska English Deutsch
 • Wieża obserwacyjna przy porcie jachtowym w Charzykowach
 • Port Jachtowy w Charzykowach
 • Wnętrze kościoła Zwiastowania NMP w Chojnicach
 • Stary Rynek w Chojnicach – widok na ratusz, kościół Zwiastowania NMP i Bazylikę
 • Tur przy Bramie Człuchowskiej w Chojnicach
 • Jezioro Jeleń na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie
 • Panna z fontanny na Starym Rynku w Chojnicach
 • Kajaki Swornegacie
 • Ścieżka dydaktyczna nad jeziorem Jeleń w Parku Narodowym Bory Tucholskie
 • Chata w Nierostowie zimą
 • Festiwal Teatrów Ulicznych "Chojnicka Fiesta"
Mapa Europy
Mapa województwa

Powiat Chojnicki

Promocja Regionu Chojnickiego
Interaktywna mapa powiatu
Informacja turystyczna
BIP
Powrót

Kaszubska Marszruta - szlak czarny

Skąd jedziesz? (ulica, miejscowość, kraj):

Czarny szlak „Kaszubskiej Marszruty” (Pętla Konarzyńska)

 

Chociński Młyn – Konarzyny – Żychce – Kiełpin – Binduga – Nierostowo – Zielona Chocina – Niepszczołąg – Sepiot – Chociński Młyn

 

Czarny szlak „Kaszubskiej Marszruty” to propozycja krótkiej, kilkugodzinnej wycieczki rowerowej tzw. Pętlą Konarzyńską, rozpoczynającą się i kończąca w osadzie kaszubskiej Chociński Młyn.

Łatwa trasa o asfaltowej nawierzchni oraz płaski obszar zwiększają przyjemność podróży szlakiem ciągnącym się wzdłuż lokalnych dróg przez pola, lasy i słabo zamieszkane wsie po zachodniej stronie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Cisza, związana z małym natężeniem ruchu i otaczającą naturą oraz zlokalizowane na trasie jeziora i dolina rzeki Chociny są największymi atutami Pętli Konarzyńskiej.

 

Długość trasy: 33,2 km

Czas potrzebny na pokonanie trasy: 3-5 godzin

Przebieg:

0 km - Chociński Młyn. Wieś nad rzeką Chociną. Zachowało się tu kilka domów z XIX stulecia, w tym opuszczony dwór. Znajduje się tu także drewniana chata kaszubska oraz pozostałości drewnianego tartaku nad Chociną do niedawna wyposażonego w drewniane koło młyńskie o średnicy 2 m.

4,6 km – Konarzyny. Miejscowość gminna, w której warto zobaczyć: barokowy kościół p.w. św. Piotra i Pawła z połowy XVIII w., 700-letni dąb szypułkowy o obwodzie 487 cm., dworek z drugiej połowy XIX w. (on jest w Konarzynkach-dodać miejscowość na mapie), zabytkową chałupą z XIX w. której dach pokryty jest trzciną rzeczną. Przez wieś oprócz czarnego szlaku „Kaszubskiej Marszruty” przechodzi też szlak Greenway „Naszyjnik Północy”.

7,6 km – Żychce. W położonej nad jeziorem Życheckim wsi znajdują się zespoły folwarczne i zespoły osadnicze z początku XX wieku. Podróżując z Konarzyn do Żychc mijamy dawne lotnisko wojskowe.

12,8 km – Kiełpin. Wieś nad jeziorem Kiełpińskim.

15 km – Binduga. Stanowi jeden z punktów spływów kajakowych rzeką Chociną. 45-kilometrowa rzeka tworzy na swojej drodze malowniczy krajobraz meandrując przez łąki i pastwiska na zachód od granic Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

17,5 km – Nierostowo. Położona nad jeziorem Nierostowo wieś, w której zobaczyć można drewniane budynki mieszkalne i inwentarskie z połowy XIX wieku.

21 km - Zielona Chocina. Na odcinku, za tą wsią, trasa wiedzie wzdłuż brzegów zbiorników jezior Wielkie Zielone i Małe Zielone oraz rzeki Chociny.

25 km – Niepszczołąg. Wieś nad małym jeziorem Pieczonko. W okolicy rozwija się baza agroturystyczna.

27,2 km – Sepiot. Położona pośród lasu miejscowość na zachodniej granicy Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

33,2 km - Chociński Młyn.

 

 

 

 

 

mapa

Wszystkie prawa zastrzeżone. Promocja Regionu Chojnickiego sp z o.o. 2022. Realizacja serwisu: R-net.