Wersja polska English Deutsch
 • Wieża obserwacyjna przy porcie jachtowym w Charzykowach
 • Port Jachtowy w Charzykowach
 • Wnętrze kościoła Zwiastowania NMP w Chojnicach
 • Stary Rynek w Chojnicach – widok na ratusz, kościół Zwiastowania NMP i Bazylikę
 • Tur przy Bramie Człuchowskiej w Chojnicach
 • Jezioro Jeleń na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie
 • Panna z fontanny na Starym Rynku w Chojnicach
 • Kajaki Swornegacie
 • Ścieżka dydaktyczna nad jeziorem Jeleń w Parku Narodowym Bory Tucholskie
 • Chata w Nierostowie zimą
 • Festiwal Teatrów Ulicznych "Chojnicka Fiesta"
Mapa Europy
Mapa województwa

Powiat Chojnicki

Promocja Regionu Chojnickiego
Interaktywna mapa powiatu
Informacja turystyczna
BIP
Powrót

Konarzyny

Skąd jedziesz? (ulica, miejscowość, kraj):

Fot.: R-net / Dariusz Kiedrowicz Kościół w Konarzynach Pierwsza wzmianka o Konarzynach pochodzi z 1275 r. Mówi ona, że zamieszkiwał tu Stanoch Malowny, który należał do drużyny książęcej. W 1326 r. jego syn Mirosław z pobliskiego Sąpolna otrzymał od Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Wernera V. Orseln, dokument poświadczający prawo do tej ziemi, którą od wieków posiadali ich przodkowie. Od wieku XIV do 1636 r. dobra te należały do możnego rodu Konarskich herbu Osaria (Kolczyk) od których wywodzi się nazwa Konarzyny.
 

* Kościół pod wezwaniem apostołów św. Piotra i Pawła w Konarzynach, zbudowano w latach 1731-1744. Powstał on w miejsce drewnianego kościoła z 1653 roku, który spłonął.
Po wejściu do barokowej świątyni uwagę przykuwa pięknie malowany sufit oraz bogactwo obrazów okalających ołtarze boczne. Główny ołtarz zdobi ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Na szczególną uwagę zasługuje boczny ołtarz Świętego Józefa z obrazami św. Józefa i św. Rocha pochodzący z II połowy XVIII w. Wykonany został przez nieznanego autora z drewna rzeźbionego i polichromowanego w stylu regencyjno-rokokowym (styl przejściowy pomiędzy barokiem a rokoko, późny barok). Podczas renowacji ołtarza znaleziono w nim zniszczone portrety patronów kościoła z 1718 roku. Warto również zwrócić uwagę na niedawno odnowiony ołtarz Najświętszego Serca Jezusa oraz belkę tęczową nad prezbiterium (belka tęczowa-pozioma belka spinająca łuk tęczowy, najczęściej drewniana, na niej umieszczano krucyfiks, po bokach dodawano figury Matki Bożej i św. Jana Apostoła – tzw. Grupa Ukrzyżowania).

Parafia konarzyńska swoją bogatą historią sięga czasów krzyżackich. Dowodem na to jest stara pieczęć, z tzw. tłocznią i trzonkiem, a przedstawiająca dwóch apostołów- świętych Piotra i Pawła. Technika jej wykonania, z jednego kawałka żelaza, świadczy o tym, iż pochodzi ona właśnie z XVIII wieku. Kolejnym cennym zabytkiem jest dzwon z 1749 roku oraz srebrny kielich z roku 1636. Na kielichu można zauważyć 36 wyrytych liter, które oznaczają prawdopodobnie jego ofiarodawców. Organy znajdujące się na chórze stanowiły kiedyś wyposażenie kościoła ewangelickiego w Sąpolnie.
W tym niewielkim kościele skupia się życie religijne mieszkańców Konarzyn i okolicznych wiosek, a dzięki staraniom obecnego proboszcza ks. Marka Weltrowskiego kościół nabiera swego dawnego blasku.


Bibliografia:
www.parafiakonarzyny.republika.pl/
www.naukowy.pl 
  Fot.: R-net / Dariusz Kiedrowicz Kościół w Konarzynach Kościół, fot. arch. PRCH Kościół, fot. arch. PRCH Kościół, fot. arch. PRCH Kościół, fot. arch. PRCH Kościół, fot. Manfred Linnenbaum Kościół, fot. arch. PRCH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Regionalna izba pamięci (w starej, zabytkowej chacie) ekspozycja starych narzędzi rolniczych, wyposażania domu, zdjęcia historyczne, kroniki.

Chata, fot. Heinz Hülskötter Chata, fot. Manfred Linnenbaum Chata, fot. Marian Nowak />  

 

 

 

 

* stary 600 - letni dąb (pomnik przyrody) rośnie przy kościele
 


Wszystkie prawa zastrzeżone. Promocja Regionu Chojnickiego sp z o.o. 2021. Realizacja serwisu: R-net.