Wersja polska English Deutsch
 • Wieża obserwacyjna przy porcie jachtowym w Charzykowach
 • Port Jachtowy w Charzykowach
 • Wnętrze kościoła Zwiastowania NMP w Chojnicach
 • Stary Rynek w Chojnicach – widok na ratusz, kościół Zwiastowania NMP i Bazylikę
 • Tur przy Bramie Człuchowskiej w Chojnicach
 • Jezioro Jeleń na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie
 • Panna z fontanny na Starym Rynku w Chojnicach
 • Kajaki Swornegacie
 • Ścieżka dydaktyczna nad jeziorem Jeleń w Parku Narodowym Bory Tucholskie
 • Chata w Nierostowie zimą
 • Festiwal Teatrów Ulicznych "Chojnicka Fiesta"
Mapa Europy
Mapa województwa

Powiat Chojnicki

Promocja Regionu Chojnickiego
Interaktywna mapa powiatu
Informacja turystyczna
Powrót

Zaborski Park Krajobrazowy

 • Liczne istniejące rezerwaty i pomniki przyrody np.:

Bagno Stawek -rezerwat stanowi go zarastające jeziorko oraz otaczające je torfowisko o łącznej powierzchni 40,80 ha. Połączone ono jest niewielką strugą z jeziorem Płęsno. Mamy tu do czynienia z ciekawostką hydrologiczną. Dzięki temu połączeniu strugą odprowadzany jest nadmiar wody pochodzącej z wycieku wód podskórnych ze wzniesień na obrzeżu rezerwatu. Kiedy poziom wód w rezerwacie obniża się następuje napływ wody z jeziora Płęsno.
Na terenie rezerwatu występuje wiele chronionych, rzadkich roślin, m.in. jeżogłówka najmniejsza, rosiczka okrągłolistna i pośrednia, widłak jałowcowaty, wyblin jednolistny, lipiennik Loesela, bagno zwyczajne, żurawina drobnolistna, bażyna czarna, kruszczyk błotny, storczyk szerokolistny, skalnica torfowiskowa, listera jajowata, turzyce. Nieopodal rezerwatu przebiega zielony szlak pieszy.
Wejście na teren rezerwatu jest możliwy tylko za indywidualną zgoda Wojewody.

Źródło: Kraina zimorodka i lobelii.
Zaborski Park Krajobrazowy NATURA 2000.

 


Piecki - rezerwat obejmuje on niewielkie jeziorka leśne położone wśród pagórków i bagien: jezioro Piecki, Piecki Małe, Kaczewo oraz oczka i kociołki Jego powierzchnia to 19,42 ha, a otulina 92,89 ha. Celem jego powołania, podobnie jak innych rezerwatów, była ochrona rzadkiej i chronionej roślinności wodnej i torfowiskowej.
Występujące tu obszary z wieloma gatunkami chronionych, rzadkich i ginących roślin. Z cennych gatunków flory występują: rosiczki – okrągłolistna, pośrednia i długolistna, bażyna czarna, widłak wroniec, widłak goździsty, żurawina drobnoowocowa, wyblin jednolistny.
Rośliny rzadkie i ginące to: pływacz drobny, pływacz pośredni, jeżogłówka mniejsza, bagnica torfowa, turzyca bagienna, przygiełka biała. Stwierdzono tu również obecność 84 gatunków porostów.
Ponadto Piecki to jezioro lobeliowe. Jeziora lobeliowe wyróżnia się na podstawie obecności w nich m.in. lobelii jeziornej. Woda w nich ma kwaśny odczyn. Jeziora te są wyjątkowo wrażliwe na zanieczyszczenia. Takich zbiorników jest na terenie Polski niewiele, najwięcej na Pomorzu.
Wejście na teren rezerwatu jest możliwy tylko za indywidualną zgoda Wojewody.

W strefie otuliny rezerwatu wyznaczono ścieżkę dydaktyczną, która jest przeznaczona dla ruchu pieszego. O najciekawszych miejscach na ścieżce informują tablice edukacyjne. Długość trasy to 2 km., na jej przejście potrzebujemy około godziny. Śnieżka zaczyna się na prawo od drogi Asmus-Laska.

Źródło: Kraina zimorodka i lobelii.
Rezerwat przyrody Piecki – ścieżka dydaktyczna.
 

Jezioro Nawionek – o powierzchni 10,67 ha jest zbiornikiem oligotroficznym typu lobeliowego. Jeziora lobeliowe są bardzo czyste, ich wody mają niepowtarzalny, szmaragdowy kolor. Głębokość tego jeziora wynosi 11,0 m. Jezioro znajduje się na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego na południe od miejscowości Laska w Dolinie Jezior Rynnowych.
Dno w pobliżu linii brzegowej tego jeziorka porastają łany lobelii jeziornej, która jest wskaźnikiem czystości wody i dlatego też tego typu jeziora nazywane są lobeliowymi. Występuje tu również poryblin jeziorny oraz elisma wodna i grzybień północny. Na brzegach wokół jeziora spotykać można rosiczkę okrągłolistną i modrzewicę zwyczajną. Ze względu na zachowanie cennych wartości przyrodniczych tegoż rezerwatu wejście na jego teren jest możliwe tylko za indywidualną zgodą Wojewody. Wzdłuż wschodniej granicy jeziora przebiega zielony Szlak Zaborski (Brusy- Drzewicz).

Źródło: Zaborski Park Krajobrazowy- informator turystyczno-przyrodniczy NATURA 2000• Rezerwaty projektowane: Dolina Rzeki Kulawy, Jeziora Rynnowe, Buczyna nad Zbrzycą, Buczyna nad Jeziorem Milachowo

Fot. R-net

Wszystkie prawa zastrzeżone. Promocja Regionu Chojnickiego sp z o.o. 2020. Realizacja serwisu: R-net.